a

BÜMK Caz Korosu

  /  BÜMK Caz Korosu

Boğaziçi Üniversitesi Müzik Kulübü bünyesinde 1994 yılından beri faaliyetlerini sürdüren Caz Korosu, caz standartlarının koral aranjmanlarını icra eden çok sesli bir oluşumdur. 2001 yılında caz parçaların a capella (eşliksiz) düzenlemelerini söyleyerek Türkiye’de bir ilke imza atan Caz Korosu, günümüzde enstrümantal eşlikli parçalar da sahneleyerek repertuarını zenginleştirmeye devam etmektedir. Bugüne kadar ağırlıklı olarak caz, blues, swing ve soul tarzda şarkılar seslendirse de zaman zaman ünlü pop ve rock parçaların caz aranjmanlarıyla da seyircinin karşısına çıkmıştır.

 

Koronun 15. Uluslararası İstanbul Caz Festivali’nin Genç Caz Konserleri’nde sahne almasının ardından Çin, Letonya, İtalya, Almanya, Avusturya gibi çeşitli ülkelerdeki festival ve yarışmalardan gümüş ve altın ödüllerle dönmesi, başarısını uluslararası seviyeye taşımıştır. 2018 yılında Ohrid Korolar Festivali’ne katılan Caz Korosu, festivalden jüri özel ödülü ve gümüş diplomayla dönmüştür.

 

 

Yurt dışında olduğu kadar yurt içinde de aktif bir şekilde sahne almıştır. Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde gerek tek başına gerek BÜMK’ün diğer oluşumlarıyla verdiği konserlerle seyircilerin hafızasında yer edinmiştir. Emeğin, sorumluluk duygusunun ve sevginin yapıtaşlarını oluşturduğu BÜMK Caz Korosu, takım çalışmasının ve müziğin yarattığı eşsiz mutluluğun bir eseridir.

BÜMK bünyesinde 1994 yılında kurulmuş olan Caz Korosu, standart caz parçalarının koro düzenlemelerini seslendirmek ve çok sesli müziği tanıtmak amacıyla yola koyulmuştur. İlk konserini 1995 yılında vermiş olan koro, müzik serüvenine 2001 yılından itibaren Türkiye’de bir ilk olarak caz repertuvarının a capella (eşliksiz) düzenlemelerini söyleyerek başlamış ve günümüzde programına enstrümental eşlikli parçalar ekleyerek performanslarını zenginleştirmiştir. 2017-18 dönemindeki Türkçe Pop/Caz projesiyle eski şef Batınhan Altun’un düzenlediği Türkçe pop/rock parçalarının caz aranjmanları ile zenginleşen repertuvarı sayesinde yelpazesini genişletmiş ve günümüzde performanslarında yılların eskitemediği caz standartlarının yanı sıra bu düzenlemelere de yer vermektedir. 

 

Koronun 15. Uluslararası İstanbul Caz Festivali’nin Genç Caz konserleri kapsamında sahne almasıyla başlayan başarıları, Çin, Letonya, İtalya, Almanya, Avusturya gibi çeşitli ülkelerdeki festival ve yarışmalardan gümüş ve altın ödüllerle dönmesiyle uluslararası seviyeye taşınmıştır. Caz Korosu’nun son başarısı ise, 2018’deki Ohrid Choir Festival’de kazandığı jüri özel ödülü ve gümüş diplomadır. 

 

Yurtdışı konserlerinin yanı sıra yıl içinde Türkiye’nin farklı illerinde, tek başına veya üniversitenin farklı oluşumlarıyla ortak verdiği konserleriyle aktif çalışmalarına devam etmektedir. Çok sesli müziğin karşılıklı güven, sorumluluk ve kararlılıkla yapıldığını düşünen BÜMK Caz Korosu, her hafta düzenli şekilde aldığı provaları ile ekip ruhunu güçlendirmekte, bir müzik ailesi yaratmanın keyfini yaşamaktadır.